سنسور ها و حسگرها:

در این مقاله قصد داریم با حسگر ها و سنسور ها و کاربرد آن در دستگاه حضور و غیاب اثرانگشتی کمی بیشتر آشنا شویم.

حسگر یا سنسور  نوعی تبدیل کننده است که انرژی را از نوعی (دما – حرارت – فشار – رطوبت و…) به نوع دیگر (الکتریکی) تبدیل می کند.

سنسور ها یا حسگر ها در انواع و مدل های مختلفی ارائه شده و کاربرد های متفاوتی دارند.

بعضی از آن ها در پزشکی مثل دماسنج های جیوه ای کاربرد دارند ، بعضی در دنیای دیجیتال مثل حسگرهای گوشی همراه و همچینین  نوعی از سنسور ها در دستگاه حضور و غیاب (سامانه حضور و غیاب) که برای کنترل ورود و خروج استفاده می شود کاربرد دارند.

بعد از نسل اول دستگاه های حضورغیاب که کارتی (پانچی) بودند و امکان تقلب و خطا در آن بسیار بالا بود، نسل جدیدی از دستگاه های اثرانگشتی وارد بازار شد که امکان تردد از طریق اثرانگشت پرسنل را فراهم کرده است و امکان تقلب را نسبت به دستگاه های کارتی خیلی کمتر کرده است.

سنسور اثرانگشت

سنسور به کار رفته در این دستگاه ها به دو نوع مختلف سنسور خازنی و سنسور نوری تقسیم می شود.

سنسور خازنی

سنسور های خازنی در سری قدیمی تری از دستگاه های حضور و غیاب اثرانگشتی استفاده می شد که کار کردن با آن کمی دشوار بود چون برای ثبت تردد ، بعد گذاشتن انگشت روی سنسور که حالت ژله ای داشت کمی فشار لازم بود

از دیگر نقاط ضعف این سنسور امکان خط و خش روی سنسور آن است که همچنان به طور قطعی مشکل تردد پرسنل را حل نمی کند.

سنسور نوری

به نقل از فراتکنو بعد ازسنسور های خازنی سری جدید تر سنسور های نوری optical وارد بازار شد که قابلیت تعریف ۱۰ اثرانگشت را در سری دستگاه حضور و غیاب فراهم می کند.

نحوه عملکرد اسنکر نوری (optical)  به این شکل است که بعد گذاشتن انگشت روی منشور سطح پوست توسط نور درخشیده شده شناسایی می شود و بدین ترتیب اسکنر اثرانگشت عمل می کند.

از نقاط قوت این سنسور،ضد خط و خش بودن آن است و در مرور زمان مشکلی ایجاد نمی کند.

بعد از سنسور های اثرانگشتی مدل های تشخیص چهره وارد بازار شد که در مقاله های بعدی بیشتر آشنا می شویم.

درباره مااطلاعات بیشتر درباره لاوین سیستم

لاوین سیستم تیمی متشکل از نیروهای جوان و پر انرژی می باشد. شبکه،دوربین مداربسته و ساعت حضور و غیاب  تخصص های اصلی ما هستند.

ادامه مطلب

اطلاعات تماستماس با لاوین سیستم

ایران - تبریز
بازار کبود

www.lawin.ir

info@lawin.ir

  5524 041-3526

JoomShaper